Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Bieg Hubertusa

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
26/10/2013
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Łąka Hubertusowa


PRZYSŁUP / PODKARPACIE. Zbliża się wielkimi krokami czas, kiedy w stadninach, ośrodkach jeździeckich, kołach łowieckich trwają przygotowania do Biegu myśliwskiego św. Huberta, zwanego dziś potocznie Hubertusem.

Święto przypada na dzień 3 listopada, nazwę zawdzięcza patronowi polowań św. Hubertowi (655 – 726r.), który od XV w. (wcześniej był nim św. Eustachy, żyjący w II w.) otacza swą opieką myśliwych, jeźdźców i konie, leśników ale również… kuśnierzy, matematyków, metalowców.

Jak głosi legenda, Hubert był zapalonym myśliwym do czasu, kiedy na polowaniu ukazał mu się jeleń z krzyżem między tykami wieńca (porożem). Odtąd zaprzestał polowań i został duchownym. Ta symboliczna wizja Huberta stała się dla myśliwych nakazem prawego i etycznego polowania, z szacunkiem dla zwierzyny.

„Ta ruda kita to rzecz nabyta
jak chcesz ją posiąść… ruszaj z kopyta…”

 

„Pogoń za lisem”, wywodzi się ze starych tradycji polowań (początki datuje się na 1444 r.) z tą różnicą, że dawniejsze krwawe łowy, dziś zastępuje gonitwa konna, za jeźdźcem z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą – „lisem”.

Hubertus jako, że ma odświętny charakter, konie i jeźdźcy w tym dniu powinni być wzorem czystości, szyku i elegancji. Zastęp do gonitwy prowadzi – master (w naszym przypadku Tomasz Kwiatkowski) – to on nadaje kierunek polowania i pilnuje, by jeźdźcy się nie rozjeżdżali. Absolutnie nie wolno go wyprzedzać ani najeżdżać na ogon! Tył zastępu zamyka – kontrmaster (Krzysztof Francuz), który w razie potrzeby gotów jest przejąć prowadzenie polowania. W chwili, gdy „jeździec-lis” ruszy w pole i biorąc wyraźny kierunek przesadzi pierwszą przeszkodę, master głośnym okrzykiem „lisa goń”; daje sygnał do rozpoczęcia polowania.

ŁĄKA Hubertusowa pomiędzy Przysłupiem a Strzebowiskami

GODZ. 12.00
Organizator spotkania: Stajnia CARPATICA z Krzywego

sosnowy

źródło: GCKIE Cisna

церковьрекламные фирмы москвы