Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Smaki sprzed 150 lat – Kulinarne Klimaty w Krośnie

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
19/08/2016 - 21/08/2016
00:00

Lokalizacja / Miejsce
Miejscowe Regionalne Centrum Kultur Pogranicza


KROSNO / PODKARPACIE. Co jest największym karpackim przysmakiem? Odpowiedź może być trudna, ale częściową podpowiedź można znaleźć podczas słynnej już imprezy „Karpackie Klimaty” w Krośnie. Miejscowe Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, znane z promowania regionalnej kultury i tradycyjnej kuchni, zaprasza na tytułowe spotkanie w terminie 19 – 21 sierpnia br.

Smakosze powinni się tam wybrać, nawet w towarzystwie dzieci, albowiem w stoisku firmy „Ekopierożek” z Krosna, będą organizowane specjalnie dla najmłodszych warsztaty lepienia pierogów. A sądząc po kulinarnych zdolnościach najmłodszych efekty będą pyszne. Na zakończenie każdy milusiński dostanie specjalny dyplom. Dla dorosłych zaś, jak co roku, właściciele firmy przygotują nowość, która jest tworzona specjalnie na tę okazję, pod nazwą „Pierogi karpackie”. I zapewne niepowtarzalny smak tej potrawy zostanie zapamiętany do następnej imprezy.

_MG_8530
Zapach wędlin wędzonych w dymie z drewna bukowego czy czereśniowego pomoże odszukać kram Stowarzyszenia „Polskiej Ekologii” i będzie kusił do skosztowania ekologicznych wyrobów masarskich z Zakładu Mięsnego „Jasiołka” z Dukli. Ich naturalne receptury, liczące nieraz 150 lat, są zaliczane do podkarpackiego dorobku kulinarnego, mogą też stawać do plebiscytu poszukującego polskiego produktu przyszłości. A dziś kiełbasy suche, półsuche, wędzonki dukielskie, polędwice, salcesony i wreszcie wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju „Kiełbasa Pradziada”, są i będą wyśmienite.

IMG_0511- wędliny
Wzorem Francuzów EKO posiłek wypada zakończyć serami, zwłaszcza że rodzinna Maziejuków prowadząca Ekologiczne Gospodarstwo „Figa” z Mszany przywiezie prosto z pasterskiej kuchni kozi nabiał: sery wołoskie naturalne i wędzone, twarożek, bryndzę i mleko. Napój szczególnie cenny z uwagi na właściwości regeneracyjne, kuracyjne; idealny dla alergików. Trzeba pamiętać, że tradycje pasterskie i sztuka wyrabiania kozich serów na tych terenach przez pasterzy wołoskich ma tradycje sięgające XV wieku. Wspomniane certyfikowane EKO produkty królują na szlaku kulinarnym „Podkarpackie smaki”, wiodącym przez region unikający agrochemii. Warto je poznać nie tylko z uwagi na wysoką wartość odżywczą, ale właśnie na tytułowy smak.

bryndza kozia

Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachowa bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu .

lisc

 анализ полученныхраскрутка сайта по трафику