Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Poddaje swoje prace pod sąd publiczny

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
19/07/2013
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku


SANOK / PODKARPACIE.  Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku i BWA Galeria Sanocka zapraszają na wernisaż wystawy: Daniel Białowąs – lynchowanie. Wernisaż zaplanowano na 19 lipca, godz. 18:00 w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.

Oto dla Daniela Białowąsa przyszedł czas na osobisty rozrachunek ze światem. Artysta wystawą w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej postanawia oddać swoje prace pod ostateczny sąd publiczny. Ten utalentowany samouk wystawia swoje plecy na ewentualny LYNCH. Odkrywa skomplikowaną, pokrewną Davidowi Lynchowi duszę, a jednocześnie chce zostać sprawiedliwie oceniony. W jednoznacznym geście szczerości pokazuje, jak potrafi malować, jak bardzo chce malować i jak bardzo chce żyć. Artysta choruje na stwardnienie rozsiane.

Siedem lat temu dowiedziawszy się o chorobie, Białowąs podjął decyzję o powrocie do źródeł, do obejrzanych przed laty filmów i – jak mówi – po okresie najróżniejszych zmagań odkrył swojego „konia trojańskiego”- malarstwo, które jest w tym wypadku jak ta „krvava gruda, plodna zemlja” (jak śpiewał jego ulubiony zespół Laibach) – zmusza do ciężkiej pracy, ale też dostarcza ekstatycznej radości.

Wszystko zaczęło się od cyklu małych obrazów zatytułowanego „Piętno”. Były to sceny z idolami z młodości, którzy go ukształtowali. Robert de Niro z „Łowcy Jeleni” czy „Taksówkarza”, postać krnąbrna i charakterna, buntownik z wyboru. Alfred Hitchcock zestawiony w zabawny sposób z Tatą Muminka. Gorzki i cyniczny Tom Waits „złamaną wykałaczką trupy wygrzebujący”. Heroiczna Sigourney Weaver z „Obcego”, ekscentryczna Björk czy w końcu mroczny i surrealistyczny David Lynch, który mimochodem przyczynił się do powstania tytułu tej wystawy.

Malarstwo Daniela Białowąsa bazuje na remiksie. Na ogół monochromatyczne fotosy z filmów podlegają przetworzeniu, w humorystycznym zestawieniu z elementami dodatkowymi zyskują nowe znaczenia i konteksty. W tych pracach liczy się pomysł, często spektakularny, czasem dyskretny. Postaci opowiadają własne historie na nowo i są jakby wyjęte z komiksu. Oszczędne kompozycje sprawiają, że sytuacje łatwo interpretować, a malarz puszcza do nas oko i każe nam samodzielnie zagrać w skojarzenia. Przeczucie podpowiada mi, że do LYNCHU nie dojdzie, bo nie może dojść. Wspaniała energia, która wypływa z tych obrazów jest silniejsza niż wszystkie choroby świata.

Rafał Małecki

Wystawa trwa do 30.08.2013

ZAPRASZAMY!


DANIEL BIAŁOWĄS
Urodził się w 1975 r. w Sanoku. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki. Mieszka i pracuje w Sanoku.

Udział w wystawach:
2013r. – Koniec Człowieka, II Piotrkowskie Biennale Sztuki, Galeria ODA, Piotrków Trybunalski
2013r. – Skład Doczepiony – Moje Miejsce, Dworzec Główny PKP, Sanok
2012r. – Nuclear Tattoo,  Sanok
2012r. – Skład Doczepiony, Galeria Łaźnia, Radom
2012r. – Skład Doczepiony – Oczekiwanie, Dworzec Główny PKP,” Sanok
2011r. – Wystawa Filmowa,”Bazar Sztuki w Sanoku
2011r. – Skład Doczepiony, Galeria OPEN, Dworzec Główny PKP, Warszawa
2011r. – Targi Sztuki ART. INN 2, Warszawa
2011r. – Skład Doczepiony, Dworzec Główny PKP,” Sanok

александр лобановскийсоздать сайтов