Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

,,Niedosyt”, ,,brak” i czerń. BWA Galeria Sanocka zaprasza na wystawę

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
09/05/2015
18:00

Lokalizacja / Miejsce
BWA Galeria Sanocka


SANOK / PODKARPACIE. Wystawa malarstwa Justyny Smoleń zatytułowana Lack to prezentacja kilkunastu najnowszych płócien z zainicjowanego w 2014 roku cyklu Black. W świadomie i konsekwentnie kształtowanym zbiorze każdy z obrazów zachowuje jednak swą odrębność.

wernisaż: 09.05.2015 r.  godz. 18:00
wystawa trwa do 05.06.2015 r.

Antynomia wynika z wielości podejmowanych tematów. Pozornie abstrakcyjne prace ukazują bowiem przestrzenie zaobserwowane, naturalne struktury, fragmenty pejzażu. Przedmiotem poszukiwań krakowskiej artystki nie jest eksplorowanie jednego tematu malarskiego, lecz samej tkanki, ewolucje w zakresie warsztatu, sposobu komponowania.

Tytuł sanockiej wystawy Lack (z ang. brak) odwołuje się do intencjonalnej rezygnacji z bogactwa palety, skupieniu na czerni jako holistycznym nośniku znaczeń. Czerń, nieobecna wśród kolorów światła rozszczepionego w pryzmacie, absorbuje docierające do niej promienie. Barwa, jako percepcyjna jakość koloru, związana jest z teksturą. Artystka wykorzystuje termiczne oddziaływanie czerni, która może się nam wydawać ciepła bądź zimna, bliska lub daleka, umożliwiając tym samym właściwe rozczytanie form. Wprowadza dynamizm, kształtuje materię malarską o niejednolitej fakturze – szorstkiej, gładkiej, gęstej, spoistej, błyszczącej lub matowej. Tytułowy „niedosyt” odnosi się również do otwartości kompozycyjnej. Mamy świadomość obcowania z wyizolowanym kadrem. Odnosimy wrażenie kontynuacji zjawiska poza obrazem, przy czym zaistniała niekompletność uzupełniona może zostać jedynie w naszej wyobraźni.

bwa

Czarna plama dla Justyny Smoleń stanowi ucieczkę od niewolniczego naśladowania świata. Rekompensuje ona czerń postrzeganą jako „niekolor”, wydobywając z niej istotę barw żywych, bogactwo tonów. Pod tym względem wystawa Lack będzie również ciekawym eksperymentem ekspozycyjnym, nowym doświadczeniem percepcyjnym. Czarne obrazy zawisną na jednolicie czarnych ścianach sanockiego BWA. Nastąpi zatarcie granic między powierzchnią płótna a tłem, a światło rzeźbiąc w materii malarstwa ujawni nam jego treść. Czerń tych obrazów jest dyskretna i tajemnicza. Przyciągają nas do siebie, próbują zniewolić. Zobaczmy więc co się stanie, gdy nas pochłoną.

Wybrane prace z cyklu Black prezentowane były wcześniej szerokiej publiczności podczas Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew (2014), na wystawie II Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Pejzaż współczesny (2015) oraz na wystawie indywidualnej Zamęt w Galerii Socato we Wrocławiu (2015). Na pierwszym z wydarzeń artystka została uhonorowana IV Grand Prix, w Częstochowie natomiast zdobyła I wyróżnienie.

bwa1

Justyna Smoleń urodziła się w 1988 roku w Nowym Sączu, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2013 – dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka). Tegoroczna stypendystka Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktorantka Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Brała udział w szeregu wystaw zbiorowych. Lack jest szóstą wystawą indywidualną artystki.

smolen zaproszenie

materiał nadesłanyновинки китайскихсоздание и раскрутка сайта цена