Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Janusz Zubow / walizka pełna śniegu

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
04/04/2014
Cały dzień

Lokalizacja / Miejsce
Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej


CISNA / PODKARPACIE. Galeria Przy Pętli zaprasza na wernisaż wystawy ,,Janusz Zubow / walizka pełna śniegu”.

4 kwietnia (piatek) godz. 18.00
Galeria Przy Pętli
siedziba Gminnego Centrum Kultiry i Ekologii w Cisnej

Janusz Zubow (1948-2000), absolwent rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych trafił w Bieszczady, jak wspomina jego siostra, jeszcze podczas studiów. Trafił tu wraz z innymi studentami na plener. Po wielu latach, mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, przyjechał pewnego dnia z walizką i prochowcu do Chmiela nad Sanem. Zapukał, spytał o nocleg i został.

janusz_zubow_wsiekierezadzie
Wielkiej postury brodaty, ekscentryczny włóczęga, pomieszkujący gdzie popadnie, dobry kompan do butelki, elokwentny dziwak. Tak pamiętają go mieszkańcy Bieszczadów. Jest jednak druga strona Janusza Zubowa z przeszłości – delikatna, nieśmiała, uduchowiona – jak jego rzeźby – i jaką przed wszystkimi skrzętnie ukrywał.

portret_Zubowa_Agnieszka_slowik_Kwiatkowska

Przez cały czas swojego pobytu w Bieszczadach rzeźbił i często sprzedawał swoje kunsztownie wykonane prace dosłownie za flaszkę. Zmarł przedwcześnie w wieku 52 lat. Przez wiele lat zmagał się z chorobą alkoholową.

fragm.rzezby_Zubow

Wystawa ma na celu przybliżenie tej drugiej strony artysty – rzeźbiarza o rozpoznawalnym, wyróżniającym się stylu,  na tle bieszczadzkich świątków. Chcemy też spróbować znaleźć odpowiedzieć na pytanie, dlaczego artysta wybrał drogę całkowitej autodestrukcji.

zubow_rzezba.fragm.

Podczas wernisażu pokazany zostanie krótki dokument filmowy. Pojawią się w nim ludzie, którzy poznali bliżej artystę. Usłyszeć będzie można również opowiadania Rafała Dominika, inspirowane osobą rzeźbiarza, w interpretacji samego autora i w oprawie muzycznej duetu Kubica/Drelich.

materiał nadesłany

фирмы производителиконтекстная реклама продвижение