Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Czas dla Łopienki. Sesja informacyjno-prelekcyjna

Wczytywanie mapy...

Data / Czas
14/04/2018
00:00

Lokalizacja / Miejsce
Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej


BIESZCZADY / PODKARPACIE. Towarzystwo Karpackie i Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zapraszają 14 kwietnia 2018 do Cisnej na SESJĘ INFORMACYJNO-PRELEKCYJNĄ „CZAS DLA ŁOPIENKI”.

W tym roku tematem wiodącym sesji będzie 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience , planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do tej rocznicy. Zaproszeni zostali znawcy tematu.

Robert Lipelt – prof. PWSZ, historyk i wykładowca akademicki, redaktor Rocznika Sanockiego, członek Rady Muzeum Historycznego w Sanoku opowie o zmianach społecznych i gospodarczych na Ziemi Sanockiej , które miały znaczący wpływ na proces odzyskiwania niepodległości.

Roman Frodyma – pasjonat historii i kultury regionu bieszczadzkiego, przewodnik beskidzki, badacz historii cmentarzy wojennych – największy znawca tematyki cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej autor przewodników „Galicyjskie cmentarze wojenne”, odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej, opowie o Operacji Gorlickiej

Gościem specjalnym sesji będzie prof. Leszek Starkel  - geograf i geolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, specjalista w dziedzinie geomorfologii i paleogeografii, jeden z dwóch Polaków( razem z Pawłem Edmundem Strzeleckim) wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne medalem Gold Founders Medal. Pan profesor opowie o powojennych początkach polskiej kartografii, geomorfologii i hydrologii o kartowaniu Bieszczad i budowie zapory solińskiej i jako ciekawostkę przedstawi nietypowe zmiany rzeźby w dorzeczu górnego Sanu.
Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego „Łemkowszczyzna . Czas wojny i pokoju”

Rozpoczęcie sesji godz 10.00
Wstęp wolny

baner czas dla Łopienki