Szukasz noclegu w Bieszczadach? Dodaj ogłoszenie i wybierz najlepszą ofertę.

Rolnicy dziękowali za plony. Dożynki Gminne w Markowcach (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W minioną niedzielę w Gminie Sanok odbyły się uroczystości dożynkowe. W tym roku sołectwo Markowce było Gospodarzem dożynek.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Filialnym pw. NMP Matki Kościoła. Po odprawionej przez Księdza Proboszcza Romana Sękowskiego, Mszy Św. i poświęceniu wieńców, barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion.
fot_B_Bajorski_DSC_5436_zmien rozmiaryKorowód złożony z 20 grup dożynkowych prowadziła orkiestra dęta z Pakoszówki i mażoretki z zespołu „ Impuls”. Na stadionie przy Wiejskim Domu Kultury odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe. Pani Anna Hałas – Wójt Gminy Sanok powitała starostów dożynkowych, grupy dożynkowe, zaproszonych gości, delegację z Gminy Zamość i wszystkich zebranych.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Grażyna Hirniak z Wujskiego i Pan Piotr Ambicki z Markowiec. Starostowie, w imieniu wszystkich rolników z Gminy Sanok, przekazali Gospodyni Gminy symboliczny bochen chleba. Pani Wójt podziękowała wszystkim rolnikom za trud, ciężką pracę na roli i przekazany bochen chleba. Również Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński wraz z delegacją wręczyli Pani Wójt chleb, owoce i kwiaty. Głos zabrał również Piotr Uruski poseł na Sejm RP dziękując rolnikom za pracę i zebrane plony. W tym roku w dożynkach uczestniczyło 20 grup dożynkowych, które prezentowały swoje misternie wykonane wieńce, odśpiewując je na scenie.

Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wieńce oceniane były w dwóch głównych kategoriach: wieńce tradycyjne oraz wieńce współczesne, w których ustalono podgrupy: wieńce przygotowane z zachowaniem elementów tradycyjnych oraz wieńce wykonane w większości technikami mieszanymi.

Kategoria: wieńce tradycyjne:
I miejsce – grupa dożynkowa z Mrzygłodu
II miejsce – grupa dożynkowa z Bykowiec
Kategoria : wieńce współczesne
Grupa I – wieńce przygotowane z zastosowaniem surowców i technik tradycyjnych:
I miejsce – grupa dożynkowa z Pisarowiec
II miejsce – grupa dożynkowa z Prusieka
III miejsce – grupa dożynkowa z Zabłociec
Grupa II – wieńce przygotowane technikami mieszanymi:
I miejsce – grupa dożynkowa z Kostarowiec
II miejsce – grupa dożynkowa ze Strachociny
III miejsce – grupa dożynkowa z Falejówki

Wyróżnienia otrzymały wieńce przygotowane przez grupy dożynkowe z: Jędruszkowiec, Lalina, Markowiec, Niebieszczan, Pakoszówki, Raczkowej, Sanoczka, Srogowa Dolnego, Srogowa Górnego, Tyrawy Solnej i Wujskiego .
Specjalnym dyplomem honorowany został wieniec przygotowany przez Gości z Gminy Wiejskiej Zamość. Jury konkursowe podkreśliło staranne przygotowanie wszystkich wieńców i niebywałą wyobraźnię twórców.

Na zakończenie dożynek wystąpił Zespół Tańca Ludowego „ Sanok ”z wiązanką tańców ludowych , oraz Kapela Ludowa „ Kamraty ”. Podczas dożynek Koła Gospodyń Wiejskich z Falejówki, Lisznej, Markowiec, Płowiec, Prusieka i Sanoczka prezentowały swojskie jadło. Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Sanoku przygotował wystawę płodów rolnych.
Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Miały wolny wstęp na zjeżdżalnię, dmuchany zamek, trampolinę, kule wodne. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był szczudlarz puszczający bańki mydlane, oraz malowanie twarzy. Były też do dyspozycji automaty siłowe.
Niezwykłe wieńce dożynkowe, wspaniałe występy grup dożynkowych i zespołów ludowych, piękna pogoda, niezwykle urokliwe miejsce i niepowtarzalny charakter imprezy sprawiły,
że wszyscy którzy tak licznie przybyli do Markowiec, bawili się wyśmienicie jak przystało na święto plonów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

materiały nadesłane

foto: B. Bajorski

сэд программапродвижение сайта услуга